تاریخچه تراکت

تاریخچه تراکت

تراکت یکی از قدیمی ترین روش های تبلیغاتی است که از قرن پانزدهم میلادی در اروپای مرکزی استفاده شد. دلیل بوجود آمدن تراکت این بود که در زمانهای قدیم تر برای معرفی و تبلیغ یک محصول معمولا از افرادی استفاده می شد که مقابل مکان فروش محصول و یا کارخانه جات اقدام به تبلیغ محصولات بصورت آوایی می کردند که غالبا به علت پر سر و صدا بودن و ایجاد مزاحمت برای اطرافیان تاثیر سوء برای تبلیغات داشتند و همچنین ساعات کاری افراد تبلیغاتی محدود و هزینه ی آنها بالا بود که منجر به تفکر برای معرفی محصولات به شکل دیگری بود که ساده ترین آنها نوشتن آنها بروی تکه ای کاغد بود.

در ابتدا تراکت ها فقط جنبه ی تبلیغاتی محصولات و اهداف بازرگانی را داشتند و توسط همان اشخاصی که قبلا بصورت آوایی اقدام به تبلیغات می کردند در مکانهای پر تردد توزیع می شدند و بعدها بصورت های مختلف از جمله مناسبت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و غیره چاپ و عرضه می شدند. البته باید در نظر داشت که اولین تراکت ها معمولا به علت گران بودن کاغذ و جوهر فقط توسط افرادی خاص از جمله سیاسیون و کلیسا استفاده می شد و مقاصد سیاسی و مذهبی اروپای قرون وسطی را دنبال می کرد و اغلب صنعت کاران پولدار هم به عنوان تبلیغ محصول خود از آن استفاده می نمودند که طی سالیان بعد و اختراع ماشین چاپ و تعدیل قیمت کاغد و چاپ مورد توجه هر قشری از جامعه واقع شد.

تراکت ها ساده ترین،ارزانترین و در دسترس ترین اطلاعات لحظه ای تبلیغاتی هستند که معمولا بصورت دو رو چاپ می شوند و فقط کافی است توسط افراد گیرنده برای چند ثانیه مطالعه شوند تا تاثیر تبلیغی خود را بگذارند، البته باید در نظر داشت نوع قرار گیری و اندازه ی کلمات و حدالمقدور کادر بندی صفحه در خوانده شدن آن توسط افراد جامعه تاثیر گذار است. تراکت معمولا بر روی کاغذ تحریر و چاپ تک رنگ تولید می شد ولی امروزه به صفحه آرایی آنها توجه خاصی شده و جنس کاغذ آنها معمولا گلاسه ضخیم می باشد که در برابر باران و رنگ پریدگی مقاوم است، همچنین از رنگ های بیشتری به همراه تصاویر در طراحی استفاده می شود و به دلیل استفاده از تکنیک چاپ اُفست، هزینه تولید یک تراکت کم شده است و از این بابت یک ابزار بازاریابی ایده آل برای شرکت های کوچک می باشد.

بر این اساس شرکت چاپ هزارنقش پارسیان با در نظر داشتن این مبحث بطور حرفه ای به مانند بقیه کارهای طراحی زمان مکفی برای طراحی و چاپ تراکت ها که به نظر ساده اند می گذارد و ایمان دارد هر کاری در بحث پروسه ی تبلیغات مهم بوده و تاثیر گذار است. پس با بیشترین دقت و استفاده از طراحان مجرب نظر شما را جلب خواهد نمود.

منبع: شرکت چاپ هزارنقش پارسیان

برچسب ها: تاریخچه تراکت

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.
 

آخرین نوشته ها